Eurookna logo_isotra

 

Profil EURO 78 W

 

alphaline

Charakteristika

Okna Euro 78 W osazujeme jak izolačním dvojsklem 1,1, tak izolačním trojsklem 0,6. Dále je zde řešeno hlubší zasklívání (23 mm) eliminující rosení oken ve spodní části a přesazení zasklívacích lišt a tím zlepšení tepelně izolačních vlastností oken. Dvojice těsnění v křídle zvýrazňuje zlepšení vlastností těchto stavebních výplní, z něhož druhé těsnění podporuje zvukovou izolaci prvku. Stavební hloubka rámu a křídla je rozšířena z původních 68 mm systémů, čímž zlepšuje tepelně izolační vlastnosti a splňuje parametry novely ČSN 73 0540-2 o požadavcích na tepelnou ochranu budov, která zpřísnila požadavky na vlastnosti oken.

Vlastnosti

 • stavební hloubka 78 mm
 • vrstvený lepený eurohranol
 • 3 čepy zasklení dvojsklem (možnost i trojsklem); přesazená zasklívací lišta větší hloubka zasklení
 • 23 mm okapnice typu Spree-D zlepšení dekompresních zón dvě těsnění
 • celoobvodové trvale pružné středové těsnění a přídavné protihlukové těsnění v drážce křídla kování
 • kování - Sigenia-Aubi Titan AF

 

Profil EURO 92 W

 

alphaline

Charakteristika

Dřevěné okna Euro 92 W jsou určena převážně pro specifické stavby, tzv. nízkoenergetické domy. Svou stavební hloubkou – 92 mm, zasklením izolačním trojsklem samo o sobě zvýrazňují tepelně izolační vlastnosti těchto oken. Tepelné ztráty těchto stavebních výplní jsou minimalizované - u skel až na Ug = 0,6 W/m2K.

Okna Euro 92 W osazujeme izolačním trojsklem 0,5 a 0,6.

Inovativní řešení je i odstranění tepelného mostu ve spodní části okna změnou z klasické okapnice narážecího typu za okapnici typu Spree-D - kdy je okapnice naklapnuta na dřevěný profil, což zároveň umožňuje její snadnou výměnu a zároveň lepší odvod srážkové vody. Tato konstrukce oken svými parametry splňuje nejnáročnější požadavky na stavebně truhlářské výplně. Hlubší zasklívání (23 mm) eliminuje rosení oken ve spodní části a přesazené zasklívací lišty zlepšují tepelně izolační vlastnosti oken. Dvojice těsnění v křídle zvýrazňuje zlepšení vlastností těchto stavebních výplní, z něhož druhé těsnění podporuje zvukovou izolaci prvku. Stavební hloubka rámu a křídla je rozšířena z původních 68 mm systémů, čímž zlepšuje tepelně izolační vlastnosti a splňuje parametry novely ČSN 73 0540-2 o požadavcích na tepelnou ochranu budov, která zpřísnila požadavky na vlastnosti oken.

Vlastnosti

 • stavební hloubka 92 mm - vrstvený lepený eurohranol – 3 čepy
 • zasklení trojsklem
 • přesazená zasklívací lišta
 • větší hloubka zasklení – 23 mm
 • okapnice Spree-D • zlepšení dekompresních zón
 • dvě těsnění - celoobvodové trvale pružné středové těsnění a přídavné protihlukové těsnění v drážce křídla
 • kování - Sigenia-Aubi Titan AF

 

Povrchová úprava

Firma Oknotherm používá k povrchové úpravě polymerovou technologii Sikkens. Jedná se o dokonalou a důkladně prověřenou povrchovou úpravu, která dělá z okna dokonale funkční a estetický výrobek.

 • Povrchová úprava dřeva3. VRSTVA - Lazura
  - stříkaná silnovrstvá lazura
  - jedna vrstva, 300 mikronů
  - finální odstín
 • 2. VRSTVA - Základní nátěr
  - máčení zkompletovaných rámů
  - základ pro finální odstín
 • 1. VRSTVA - Impregnace
  - máčení jednotlivých dílců
  - akrylátový kopolymer, biocidní produkt
  s vysokou biologickou účinností proti
  zamodrání a dřevokazným houbám


Druhy dřevin

smrkSmrk – klasický nejběžnější materiál. Světlé dřevo s výraznými letokruhy (odlišné vrstvy jarního a letního dřeva). Dřevo je bez znatelného jádra, lehké, pružné a pevné. Svými vlastnostmi patří mezi měkčí dřeviny s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi. Vhodný pod krycí barvy nebo velmi světlé lazury.

 

boroviceBorovice – materiál často používaný pro výrobu dřevěných oken s všestranným použitím. Vyniká svou odolností a pevností. Je méně barevně stálá s větším obsahem pryskyřice, která podporuje lepší odolnost vůči povětrnostním vlivům, ale pryskyřice může časem prostoupit povrchovou úpravou. Možné výraznější barevné přechody – jádro/běl, proto není vhodná pro bílé barvy a velmi světlé odstíny.

 

merantiRed Grandis – dřevina pochází z plantáží Uruguaye, z trvalých lesních porostů. Plantáže pro nové výsadby této dřeviny jsou zakládány na dříve nevyužité půdě , čímž těžená surovina ani její zpracování nepoškozují životní prostředí. Po dosažení vhodných parametrů pro těžbu jsou stromy připraveny pro zpracování. Red Grandis je oceněn certifikačním systémem FSC, jež chrání mizející, ohrožené a devastované světové lesy. Je to materiál velmi odolný proti povětrnostním vlivům, houbám a plísním. Eukalyptové dřevo je svými parametry i vzhledem zabarveným do červena skvělou náhradou meranti, modřínu nebo dubu . Blahovičník - eukalyptus grandis se povrchově velmi dobře opracovává a vyniká především barevnou stálostí. Okna z tohoto materiálu vyrábíme pouze ve fixním provedení.

 

dubDub – dřevina ušlechtilého vzhledu – král mezi materiály. Materiál dlouhé životnosti, vyšší hustoty a tím pevnosti a odolnosti, obsahující třísloviny. Nevýhodou tohoto materiálu může být vysoká hmotnost a podstatnou vlastností je jeho vysoká cena. Jediným nebezpečím je jeho poměrná agresivita (kyselost) vůči okolí. Hrozí koroze kování. Vhodný pod lazuru do reprezentativních prostor.

 

merantiModřín - vyniká svou odolností a pevností, má velmi znatelné jádro, proto není vhodné pro bílé barvy a velmi světlé odstíny. Jeho dřevo je středně tvrdé. Jedná se o mastné dřevo s nižší nasákavostí, odolné vůči houbám a hnilobě. Typické jsou výrazné letokruhy, četné a malé suky. Obsah pryskyřice je ve srovnání s borovicí nižší. Okna a dveře je možné vyrábět pouze ve fixním provedení. Dřevina svou životností a odolností spadá do třídy 3.

Barvy

 

Barva dřeva je charakteristická pro jednotlivé dřeviny. Je vlastností velmi proměnlivou, měnící se vlivem světla, vzduchu a vlhkosti. Také je podmíněna klimatickými podmínkami, ve kterých je dřevo uloženo. Dřeviny mírného pásma mají zpravidla světlejší zbarvení než dřeviny tropického pásma. Barva se mění také v důsledku technologických operací, jako je paření, moření a další způsoby povrchové úpravy dřeva. Bělové dřevo některých dřev je náchylné na napadení dřevozbarvujícími houbami. Tyto houby svou činností způsobují barevné změny, ale nemění vlastnosti dřeva. Poškození má tedy výhradně estetický charakter. Například u dřeva borovic často dochází k tzv. zamodrání běli.

Lesk dřeva je schopnost odrážet dopadající světelné paprsky. Nejvíce se projeví na radiálním řezu, kde dřeňové paprsky vytvářejí různě velké plošky, tzv. zrcátka dřeňových paprsků. Mezi lesklá dřeva patří javor (používá se termín hedvábný lesk), platan, buk, jilm, z tropických dřev například mahagon. Dřeva habru, jabloně a hrušně patří mezi dřeva bez lesku. Zvýšení lesku lze u dřev docílit povrchovou úpravou (například na pololesk či vysoký lesk).

 

Tepelné vlastnosti dřeva

Tepelné vlastnosti dřeva nás zajímají nejčastěji při řešení praktických problémů spojených se sušením dřeva a využitím tepelně-izolačních vlastností dřeva. Změna rozměrů dřeva vlivem teploty (teplotní roztažnost) je velice malá – přibližně 10krát menší než vlivem vlhkosti. Dřevo je také schopné akumulovat teplo, pro ohřátí 1 kg dřeva o jeden kelvin je potřeba přibližně 1,71 kJ tepla ( u vody je to 4,182 kJ). Dřevo je rovněž velice dobrým tepelným izolantem. Množství tepla, které projde 1 metr silnou dřevěnou stěnou za 1 sekundu, při rozdílu teplot na obou stranách stěny 1K je přibližně 0,2 W (např. korek 0,06W, cihla 0,7W, sklo 1,05W, hliník 240W).

S tepelnými vlastnostmi je úzce spjata i hořlavost dřeva. Dřevo vzplane při teplotě 180 až 275°C, hoří při teplotě 260 až 290°C a plyny uvolněné vlivem rozkladu dřeva v důsledku vysokých teplot se při dodání kyslíku vznítí při teplotě 330 až 520°C. Spálením 1 kg suchého dřeva získáme přibližně 18 MJ tepla (tzv. výhřevnost).

 

 
 

 

Antonínská 15/II

380 01 Dačice

tel., fax: 384 420 140

info@klicvasehobydleni.cz

Po,St,Pá

08:00-12:00    13:00-15:30

Út,Čt

08:00-12:00    13:00-17:00

 

Firma Bastl je oficiálním obchodním partnerem: